KMI skaičiuoklė

KMI skaiciuokle

KMI skaičiuoklė neturėtų būti taikoma itin raumeningiems ir nepilnamečiams asmenims, nes joje nėra įvertinamas jūsų raumenynas, riebalų kiekis ar amžius. 

Kūno masės indeksas (KMI) – tai žmogaus kūno masės ir ūgio kvadrato santykis, naudojamas kaip rodiklis, kuris padeda įvertinti ar žmogaus kūno masė yra normali, ar yra antsvoris arba svorio trūkumas. Tad apačioje įveskite savo lytį, ūgį bei svorį ir pamatysite, ką rodo KMI skaičiuoklė.

kmi kuno mases indeksas

Apskaičiuotas KMIĮvertinimas
Mažiau nei 18,5Per mažas svoris
Tarp 18,5 ir 24,99Normalus svoris
Tarp 25,0 ir 29,99Viršsvoris
Tarp 30,0 ir 34,99I laipsnio nutukimas
Tarp 35,0 ir 39,99II laipsnio nutukimas
40,0 ir daugiauIII laipsnio nutukimas

Kas yra kūno masės indeksas (KMI)?

Kūno masės indeksas (KMI) – tai kūno riebalų kiekio įvertinimas pagal žmogaus ūgį ir svorį. Jis tiesiogiai nematuoja kūno riebalų kiekio, tačiau pagal atitinkamą formulę yra nustatoma apytikrė riebalų masė. KMI gali padėti nustatyti ar žmogaus svoris pagal ūgį yra normalus, ar yra nukrypimų.

KMI 1832 m. sukūrė belgų matematikas Lambertas Adolphe’as Jacques’as Quetelet. Jis sukūrė KMI formulę, kad greitai įvertintų tam tikros populiacijos antsvorio ir nutukimo laipsnį, kad padėtų vyriausybėms nuspręsti, kur skirti sveikatos ir finansinius išteklius.

Įdomu tai, kad Quetelet teigė, kad KMI nebuvo naudingas tiriant pavienius asmenis, o veikiau pateikiant bendrą populiacijos sveikatos vaizdą. Nepaisant to, jis plačiai naudojamas vertinant žmonių sveikatą (1).

Ar KMI skaičiuoklė tinka vyrams ir moterims?

Šis KMI skaičiavimo įrankis yra pritaikytas tiek vyrams, tiek moterims. Viskas ką reikia padaryti – tai pasirinkti lytį KMI skaičiuoklės parametruose. Gautą rezultatą reikia vertinti pagal lentelę ir iliustraciją, pateiktus po KMI skaičiuokle.

Vaikų KMI skaičiuoklė

Vaikų, t. y. asmenų, jaunesnių nei 18 m. žmonių KMI skaičiavimas interpretuojamas skirtingai. Nors ta pati formulė naudojama visų amžiaus grupių kūno masės indeksui nustatyti, KMI skaičiuoklės rezultatai vaikams ir paaugliams gali skirtis priklausomai nuo amžiaus ir lyties. Kūno riebalų kiekis keičiasi su amžiumi. Taip pat skiriasi jaunų berniukų ir mergaičių riebalų kiekis kūne. Merginos paprastai turi didesnį kūno riebalų kiekį ir jų kūnai išsivysto anksčiau nei berniukų.

KMI formulė

KMI nustatymas yra pagrįstas KMI formule. KMI apskaičiuojamas padalijus žmogaus kūno svorį kilogramais iš jo ūgio metrais kvadrato:

 • KMI = svoris (kg) / ūgis (m2)

Sportuojantys.lt naudoja supaprastintą KMI formulę, kad būtų patogiau suvesti duomenis į KMI skaičiuoklę. Todėl vietoje žmogaus ūgio vertės metrais, mes naudojame ūgio vertę centimetrais. Tokiu atveju ūgio vertė yra sveikas skaičius, rašomas be kablelio ir jį suvesti į skaičiuoklę yra patogiau. Todėl mūsų KMI skaičiuoklė nustato kūno masės indeksą, dalinant žmogaus kūno svorį kilogramais iš jo ūgio centimetrais kvadratu padalinant iš 100.

 • KMI = svoris (kg) / (ūgis (cm2) / 100)

KMI indeksas

KMI indeksas glaudžiai susijęs su sveikata. Žmonės priauga svorio dėl energijos disbalanso. Organizmui reikia tam tikro energijos kiekio iš maisto, kad galėtų tinkamai funkcionuoti. Ši energija yra gaunama kalorijų pavidalu. Kūno svoris paprastai išlieka toks pats, jei kasdien kalorijų yra suvartojama būtent tiek, kiek organizmas jų ir išeikvoja. Jei kalorijų suvartojama daugiau nei sudeginama, tuomet su laiku kūno svoris pradeda augti.

👉 Maisto papildai sportuojantiems

Energijos disbalansas yra vienas pagrindinių svorio augimo veiksnių. Tačiau, idealų kūno svorį pirmiausia lemia genetika, taip pat ir vartojamų maisto produktų rūšys bei sportui skiriamo laiko trukmė. Jei jūsų KMI indeksas yra aukštas, labai svarbu jį sumažinti, kad jūsų svoris būtų sveiko kūno svorio ribose.

👉 Sveikos mitybos principai

Kūno masės indekso tikslumas

Nors kūno masės indeksas nėra tobulas matas, tačiau manoma, kad jis yra naudingiausias ir tinkamiausias suaugusiems asmenims, t. y. sulaukusiems 18 m. bei vyresniems. Nepaisant to, yra ir tam tikrų KMI tikslumo apribojimų:

 • Kūno masės indeksas, kaip antsvorio rodiklis, yra mažiau tikslus suaugusiems, kurių raumenų masė yra didesnė nei įprastai. Taip yra todėl, nes raumenys sveria daugiau nei riebalai, o KMI to neatriboja.
 • Kūno masės indeksas, kaip antsvorio rodiklis, yra mažiau tikslus mažesnio kūno ūgio etninėse grupėse, t. y. Azijos etninėse grupėse.
 • Kadangi vaikai nėra dar pilnai suaugę ir susiformavę, todėl KMI skaičiuoklė neturėtų būti naudojama vaikų sveikatos įvertinimui.
 • Nėštumas taip pat turi įtakos KMI, tačiau moters svorio padidėjimas nėštumo metu yra būtinas sveikam kūdikiui. Todėl KMI skaičiuoklė neturėtų būti naudojama nėščių moterų sveikatos įvertinimui.

Per didelis KMI

Per didelis KMI yra susijęs su didesne rizika susirgti tokiomis ligomis kaip:

 • Širdies ligos;
 • Insultas;
 • Tulžies akmenys;
 • Aukštas kraujo spaudimas;
 • Kepenų ligos;
 • Osteoartritas;
 • Diabetas;
 • Tam tikros vėžio rūšys, įskaitant krūties, storosios žarnos ir inkstų vėžį.

Atliktas tyrimas rodo, kad būtent kūno riebalai, o ne kūno masės indeksas, yra labiau susiję su minėta rizika sveikatai. Sportuojant tris kartus per savaitę galima sumažinti kūno riebalų kiekį ir atsikratyti perteklinio svorio. Reikėtų laikytis ir tam tikrų mitybos įpročių, pavyzdžiui, valgyti sąmoningai ir tik tuomet, kai jaučiamas alkis, vartoti visaverčius, neperdirbtus maisto produktus. Labai žemas kūno masės indeksas taip pat gali sukelti sveikatos sutrikimus.

Per mažas KMI

Per mažas KMI yra susijęs su didesne rizika susirgti tokiomis ligomis kaip:

 • Širdies problemos;
 • Geležies stokos mažakraujystė;
 • Kaulų retėjimas;
 • Sutrikusi imuninės sistemos veikla.

Jei jūsų KMI yra žemas, dėl savo kūno svorio pasikonsultuokite su treneriu ar mitybos specialistu. Galbūt kasdien suvartojamo maisto kiekio padidinimas ar sportui skiriamo laiko sutrumpinimas jums padėtų priaugti svorio. Sekti suvartojamas kalorijas itin padeda kalorijų skaičiuoklė. Ja naudotis ne tik paprasta, bet ir smagu!

Tokią informacijos norėjome pateikti apie kūno masės indeksą. Jeigu patiko mūsų sukurta KMI skaičiuoklė, parekomenduokite ja pasinaudoti ir savo artimuosius bei draugus, kad jie galėtų nusistatyti savo duomenis!

👉 Individualus mitybos planas