Elektrolitai

Elektrolitai yra vandenyje ištirpusios medžiagos. Suaugusio žmogaus kūnas sudaro apie 60% vandens, o jame yra elektrolitų. Jie padeda jūsų kūnui išlaikyti skysčių pusiausvyrą, atlieka nerviniu impulsus ir kitas funkcijas.

Skaityti daugiau (išsamus gidas apačioje)

Turinys

Elektrolitai – kas tai yra?

„Elektrolitai“ mityboje reiškia esminius mineralus, esančius kraujyje, prakaite ir šlapime.

Jūsų kūne randami elektrolitai:

 1. Kalcis
 2. Magnis
 3. Natris
 4. Kalis
 5. Bikarbonatas
 6. Chloridas
 7. Fosfatas

Šie elektrolitai reikalingi įvairiems kūno procesams, įskaitant tinkamą nervų ir raumenų funkciją, rūgščių ir šarmų pusiausvyros palaikymą ir hidratacijos palaikymą.

Elektrolitai sportui taip pat labai svarbūs, kad galėtumėte atlikti kokybišką ir intensyvią treniruotę.

Prakaituodami netenkate vandens ir elektrolitų, ypač natrio ir chlorido.

Dėl to ilgos trukmės fizinis aktyvumas, ypač karštyje, gali sukelti didelį elektrolitų praradimą.

elektrolitai reikalingi

Ištvermės sportininkai, kurie treniruojasi ilgiau nei 2 valandas arba tie, kurie sportuoja esant dideliam karščiui, į pagalbą pasitelkia geriamus elektrolitų papildus, kad kompensuotų praradimus.

Elektrolitų funkcijos, perteklius, trūkumas

Toliau aprašysime konkrečių elektrolitų funkcijas, taip pat požymius, kai yra jų perteklius arba trūkumas.

Jeigu elektrolito organizme yra per daug, jis žymimas su priesaga „hiper“, pvz. „hipernatremija“.

Jeigu elektrolito organizme yra nepakankamai, jis žymimas su priesaga „hipo“, pvz. „hiponatremija“.

Elektrolitas

Poveikis

Perteklius

Trūkumas

Natris

Natris atlieka svarbų vaidmenį padedant jūsų ląstelėms išlaikyti tinkamą skysčių balansą. Jis taip pat naudojamas padėti ląstelėms įsisavinti maistines medžiagas.

Hipernatremija: elgesio pokyčiai, sustiprėję refleksai, raumenų kontrolės praradimas, traukuliai ir koma.

Hiponatremija: dirglumas, susilpnėję refleksai, pykinimas ir vėmimas, traukuliai ir koma.

Magnis

Magnis padeda jūsų ląstelėms paversti maistines medžiagas energija. Jūsų smegenys ir raumenys labai priklauso nuo magnio, kad atliktų savo darbą.

Hipermagnezemija: širdies ritmo pokyčiai ir aritmijos, susilpnėję refleksai, sunkus kvėpavimas.

Hipomagnezemija: raumenų silpnumas, trūkčiojimas ir kontrolės praradimas, širdies aritmijos.

Kalis

Jūsų ląstelės kartu su natriu naudoja kalį. Kai natrio jonas patenka į ląstelę, kalio jonas palieka ir atvirkščiai. Kalis taip pat ypač svarbus jūsų širdies veiklai. Jo perteklius ar trūkumas gali sukelti rimtų širdies problemų.

Hiperkalemija: silpnumas, negalėjimas judinti raumenų, nereguliarus širdies ritmas (aritmijos).

Hipokalemija: raumenų silpnumas ir mėšlungis, neįprastas troškulio jausmas ir poreikis dažnai šlapintis, galvos svaigimas arba alpimas per greitai atsistojus.

Kalcis

Kalcis yra pagrindinis jūsų kūno elementas, tačiau jis ne tik formuoja stiprius kaulus ir dantis. Jis taip pat naudojamas jūsų raumenims valdyti, signalams perduoti nervais, širdies ritmui valdyti ir kt. Jei kraujyje yra per daug arba per mažai kalcio, įvairiose jūsų kūno sistemose gali atsirasti įvairių simptomų.

Hiperkalcemija: galvos skausmas, nuovargis, apatija, vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas, vėmimas, dažnas šlapinimasis, inkstų akmenys ir nepakankamumas, širdies aritmijos, kaulų ir sąnarių skausmas.

Hipokalcemija: elgesio pokyčiai, sustiprėję refleksai ir raumenų kontrolės praradimas, raumenų trūkčiojimas, gerklės raumenų spazmai, dėl kurių sunku kalbėti ar kvėpuoti.

Chloridas

Chloridas atsakingas už tai, kaip jūsų ląstelės palaiko vidinę ir išorinę skysčių pusiausvyrą. Jis taip pat vaidina svarbų vaidmenį palaikant natūralų organizmo pH balansą.

Hiperchloremija: tai gali sukelti acidozę, kai jūsų kraujo rūgštingumas yra per didelis. Acidozė sukelia pykinimą, vėmimą, nuovargį, greitą ir gilų kvėpavimą. Paprastai taip atsitinka, kai yra per daug arba per mažai kalio.

Hipochloremija: tai gali sukelti alkalozę, kai jūsų kraujas tampa šarmingesnis. Paprastai tai susiję su hiponatremija ar vėmimu. Alkalozės simptomai yra apatija, aritmija ir raumenų trūkčiojimas.

Fosfatas

 

Fosfatas atsakinga už cheminių junginių ir molekulių transportavimą organizme. Tai padeda jūsų ląstelėms metabolizuoti maistines medžiagas. Be to, tai yra pagrindinė nukleotidų (jie sudaro DNR blokus), dalis.

 

Hiperfosfatemija: tai dažniausiai sukelia hipokalcemiją, nes jūsų kūnas bando naudoti kalcį kaip fosforo pakaitalą. Paprastai nebūna jokių simptomų, bet dažnai pasireiškia hipokalcemijos simptomai.

Hipofosfatemija: ankstyvas šios būklės simptomas paprastai yra raumenų silpnumas. Kai būklė blogėja, atsiranda sunkesnių simptomų. Pvz.: traukuliai, susilpnėjusi širdies veikla ir kvėpavimo sutrikimai.

Bikarbonatas

Ne visas anglies dioksidas, kurį gamina jūsų kūnas, siunčiamas į plaučius, kad galėtumėte jį iškvėpti. Vietoj to, kai kurie iš jų yra perdirbami į bikarbonatą, kurį jūsų kūnas naudoja normaliam kraujo pH lygiui palaikyti.

Acidozė: per mažas bikarbonatų kiekis sukelia acidozę, (per didelį kraujo rūgštingumą). Acidozė sukelia pykinimą, vėmimą, nuovargį, greitą ir gilų kvėpavimą.

Alkalozė: per didelis bikarbonato kiekis sukelia alkalozę (per didelį kraujo šarmingumą). Alkalozės simptomai yra apatija, aritmija ir raumenų trūkčiojimas.

Elektrolitų disbalansas ir jo žala

Tam tikromis aplinkybėmis elektrolitų kiekis kraujyje gali tapti per didelis arba sumažėti, todėl gali sutrikti jų pusiausvyra.

Elektrolitų kiekio sutrikimai gali turėti žalingą poveikį jūsų sveikatai ir kai kuriais atvejais gali būti net mirtini.

Elektrolitų pusiausvyros sutrikimas dažnai atsiranda dėl dehidratacijos, kurią sukelia per didelis karštis, vėmimas ar viduriavimas. 

Štai kodėl turėtumėte nepamiršti papildyti prarastus skysčius, kai karšta arba sergate.

Jei turite lengvą elektrolitų sutrikimą, greičiausiai nepajusite jokių simptomų.

Sunkesnio elektrolitų disbalanso simptomai:

 1. Nuovargis
 2. Raumenų silpnumas ir mėšlungis
 3. Galvos skausmai
 4. Traukuliai
 5. Greitas arba nereguliarus širdies plakimas

Elektrolitai maisto produktuose

Geriausias būdas palaikyti elektrolitų pusiausvyrą yra sveika mityba.

Elektrolitai, kurių galima gauti su maisto produktais:

 1. Natris: marinuoti maisto produktai, sūris ir valgomoji druska.
 2. Chloridas: valgomoji druska.
 3. Kalis: vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, bananai, batatai, avokadai.
 4. Magnis: sėklos ir riešutai.
 5. Kalcis: pieno produktai, žalios lapinės daržovės.

elektrolitai maiste 1

Elektrolitai, tokie kaip bikarbonatas, natūraliai gaminami jūsų kūne, todėl jums nereikia jaudintis, kad juos įtrauksite į savo mitybą.

Apibendrinimas

Elektrolitai yra mineralai, kurie, ištirpę vandenyje, turi elektros krūvį.

Jie gyvybiškai svarbūs jūsų nervų sistemai, raumenims ir optimaliai kūno aplinkai palaikyti.

Dauguma žmonių savo elektrolitų poreikius patenkina su tinkama mityba, tačiau elektrolitų pusiausvyrą gali sutrikti dėl ligos, per didelio karščio, kai jums gresia dehidratacija.