Proteinas (Baltymai)

Baltymai (“proteinai”)- tai molekulės, sudarytos iš aminorūgščių, Jie įeina į audinių ir ląstelių sudėtį ir yra svarbūs imunitetui. Svarbios funkcijos organizme, t. y. signalinė, apsauginė, medžiagų pernašos, katalizinė, struktūrinė ir kt., yra atliekamos būtent baltymų. Jie gali būti naudojami ir kaip papildai sportui.

Skaityti daugiau (išsamus gidas apačioje)

PhD Diet Whey 1000g

Kaina:38,90

PhD Diet Whey 2000g

Kaina:55,90

Dymatize Elite 100% Whey 2170g

Kaina:62,90

Mutant Whey 2270g

Kaina:59,90

ON Gold Standard 100% Casein 1816g

Kaina:68,90

ON Gold Standard 100% Whey 2270g

Kaina:74,90

Neturime
Applied Nutrition Critical Whey 2000g

Kaina:

Turinys

Kas yra baltymai?

Baltymai – tai pagrindinė kūno statybinė medžiaga. 

Jie naudojami raumenims, sausgyslėms, organams ir odai gaminti, taip pat fermentams, hormonams, neuromediatoriams ir įvairioms molekulėms, kurios atlieka daug svarbių kūno funkcijų, gaminti.

Baltymai susideda iš mažesnių molekulių, vadinamų aminorūgštimis.

Vyrai ir moterys, kurie siekia sulieknėti ar numesti keletą kilogramų svorio, gali padėti baltymų vartojimas, kuris padeda sumažinti apetitą, pagreitinti medžiagų apykaitą.

Sportuojantiems tai svarbu ir dėl raumeninės masės palaikymo ir auginimo.

Kalbant apie konkrečius maisto produktus, kurie yra geras baltymų šaltinis, tai yra:

 1. Pupelės, žirniai ir lęšiai
 2. Kiaušiniai
 3. Liesa mėsa
 4. Pieno produktai
 5. Riešutai ir sėklos

Žuvis ir jūros gėrybės taip pat yra geri baltymų šaltiniai. Nėštumo ir žindymo laikotarpiu rinkitės žuvis, kuriose yra mažai gyvsidabrio ir daug omega-3 riebalų rūgščių, pvz. lašišą.

Tačiau derėtų vengti tų jūros gėrybių, kuriuose gali būti daug gyvsidabrio, pvz. kardžuvė, skumbrė ir kt.

Geriausiu atveju visus baltymus turėtumėte gauti būtent iš mitybos šaltinių. Kai kuriais atvejais, sveikatos priežiūros specialistas gali rekomenduoti baltyminius maisto papildus.

baltymai svorio metimui

Jeigu kasdien valgote gyvulinius produktus, tokius kaip mėsa, žuvis, kiaušiniai ar pieno produktai, greičiausiai gausite pakankamai baltymų.

Maisto produktų lentelę pateikiame iliustracijoje žemiau.

baltymai, kas tai yra?

Tačiau jei tokio maisto nevartojate, tuomet gauti pakankamą dienos baltymų normą gali būti sudėtingiau.

Tokiais bei kitais atvejais, pvz. sportui, į pagalbą ateina maisto papildai – proteinas.

Baltymų poreikis kiekvienam žmogui skiriasi, priklausomai nuo:

 1. Raumenyno dydžio. Kuo daugiau raumenų, tuo daugiau aminorūgščių reikia ir tuo didesnė jų saugykla.
 2. Fizinio aktyvumo lygio. Kuo didesnis fizinis aktyvumas, tuo daugiau baltymų organizmui reikia.
 3. Amžiaus. Kuo žmogus vyresnis, tuo daugiau baltymų organizmui reikia, kad išlaikytų raumenyną.
 4. Organizmo hormonų. Kuo didesnis anabolinių hormonų kiekis organizme, tuo geresnis baltymų panaudojimas ir tuo daugiau reikės baltymų.

baltymu poreikis 1

Nepriklausomai nuo raumenų masės ir kūno formos pokyčių tikslų, fiziškai aktyviems žmonėms reikia daugiau baltymų nei tiems, kurių gyvenimo būdas yra ramesnis.

Jei jūsų darbas yra fiziškai sunkus arba daug vaikštote, bėgiojate, plaukiojate ar mankštinatės, turite suvartoti daugiau baltymų.

Ištvermės sportininkams taip pat reikia daug baltymų – apie 1,2-1,4 gramo vienam kilogramui kūno svorio.

Vyresnio amžiaus žmonėms taip pat padidėja baltymų poreikis ir rekomenduojama apie 1–1,3 gramo vienam kilogramui kūno svorio.

Žmonėms, sveikstantiems po traumų, taip pat gali prireikti daugiau baltymų.

Baltymų skaičiuoklė

Baltymų pasisavinimas

Kai suvalgome baltyminio maisto, skrandis naudoja rūgštį ir fermentus, kad baltymus suskaidytų į aminorūgštis.

Šios molekulės patenka į kraujotaką bei plonąją žarną.

Plonoji žarna turi ribotą skaičių ląstelių, kurios gali pernešti aminorūgštis į kūno audinius.

Tai ir yra baltymų pasisavinimo pagrindas.

Skirtingiems baltymų šaltiniams šis procesas vyksta skirtingai.

Plonoji žarna absorbuoja aminorūgštis į kraują tokiu greičiu:

 1. Išrūgos: 8-10 g per valandą.
 2. Kazeinas: 6,1 g per valandą.
 3. Sojos baltymai: 3,9 g per valandą.
 4. Virto kiaušinio baltymas: 2,9 g per valandą.

aminorugstys 1

Taigi, galite paskaičiuoti, per kiek laiko bus pasisavintas baltyminis maistas, kurį suvalgėte.

Tačiau organizmas gali ir atsargoje laikyti aminorūgštis, kad būtų galima šias atsargas panaudoti tuomet, kada to prireiks.

Todėl lėto pasisavinimo kazeinas vartojamas prieš miegą, nes jų pasisavinimas ne toks greitas kaip išrūgų.

Proteino papildai ir produktai

Proteinas – tai vienas iš geriausiai ištirtų papildų pasaulyje, kuris aprūpina organizmą baltymais.

Jo maistinė vertė yra labai didelė, o moksliniai tyrimai atskleidė, kokia yra proteino nauda organizmo sveikatai.

Žmonių kategorijos, kam reikalingas proteinas:

 1. Įvairių sporto šakų atletai
 2. Sporto salės lankytojai
 3. Fitneso ir kultūrizmo varžyboms besiruošiantys sportininkai
 4. Žmonės, siekiantys pagerinti raumenų atsistatymą po treniruotės
 5. Žmonės, patiriantys baltymų trūkumą
 6. Žmonės, kurie siekia priaugti raumeninės masės, bet neturi galimybių tinkamai maitintis
 7. Žmonės, norintys numesti svorio

Proteino nauda

proteino nauda 1

1. Proteinas yra puikus aukštos kokybės baltymų šaltinis. Jis turi visas būtinas aminorūgštis. Proteino nauda yra jau seniai žinoma tarp kultūristų, sportininkų ir kitų žmonių, norinčių savo mitybos racioną praturtinti papildomu baltymų kiekiu.

2. Proteino produktais skatina raumenų augimą. Intensyvios treniruotės ir daug baltymų turinčių produktų vartojimas yra veiksminga strategija raumenų auginimui. Ypač veiksmingi yra aukštos kokybės baltymų šaltiniai, tokie kaip proteino papildai, kadangi juose gausu šakotosios grandinės aminorūgščių, vadinamų leucinu. Tai yra labiausiai augimą skatinanti (anabolinė) aminorūgštis. Tad proteinai yra veiksmingi siekiant išvengti su amžiumi susijusio raumenų praradimo, o taip pat gali padidinti jėgą ir pagerinti kūno išvaizdą.

3. Proteino papildai suteikia sotumo jausmą, kuris padeda sumažinti alkį. Iš visų trijų makroelementų, baltymai yra sočiausi. Dėl šių savybių proteino papildai naudingi tiems, kuriems reikia vartoti mažiau kalorijų ir numesti svorį.

4. Gali padėti numesti svorį. Padidintas baltymų kiekio vartojimas yra gerai žinoma svorio metimo strategija. Didesnio baltymų kiekio vartojimas skatina riebalų praradimą suteikiant sotumo jausmą (ką jau minėjome prieš tai), pagreitinant medžiagų apykaitą (taip sudeginama daugiau kalorijų) ir metant svorį išlaikoma raumenų masė.

Proteino vartojimas sportui

Išrūgų proteiną sportuojantiems labai lengva įtraukti į savo mitybos racioną.

Jis parduodamas milteliais, kuriuos galima dėti į kokteilius, jogurtą ar tiesiog sumaišyti su vandeniu ar pienu.

Paprastai rekomenduojama vartoti po 25-50 gramų per dieną (1-2 kaušeliai), kad proteino nauda būtų pajaučiama.

proteino vartojimas 1

Visgi, būtinai laikykitės proteino papildų aprašyme esančių vartojimo instrukcijų.

Baltymų papildai

Kiekvienas sportuojantis supranta, kad, baltymai yra itin svarbus makroelementas. Tuo atveju, jeigu nėra gauti pakankamai baltymų iš sveikos mitybos, tuomet į pagalbą gali ateiti baltymų papildai. Dar žinomi kaip proteinas, šie produktai yra itin populiarūs tarp žmonių, užsiimančių sportu ir aktyviu laisvalaikiu. Nusistačius tikslą, pvz. sumažinti riebalinį sluoksnį ar priaugti raumeninės masės, jums puikiai pasitarnaus baltymų papildai, tereikia išsirinkti sau tinkamą produktą.

Proteinas – kas tai ir kodėl jį verta naudoti?

Baltymų arba kitaip tariant – proteino nauda yra akivaizdi: jie itin svarbūs jūsų raumeninio audinio atstatymui ir užgydymui, kadangi per treniruote šis audinys būna suardomas. Tokiu būdu atsistatęs raumeninis audinys tampa šiek tiek didesnis ir stipresnis. Baltymai svarbūs sportuojantiems, tačiau proteinas nesportuojant suteikia naudos, kadangi kiekvienam organizmui būtinas pakankamas baltymų kiekis, kad sveikata ir savijauta būtų tinkama.

Kaip jau minėjome, proteinas svorio metimui yra geras pasirinkimas, kadangi baltymai padeda sumažinti apetitą  bei prisideda prie greitesnės medžiagos apykaitos. Svarbu nepamiršti, kad metant svorį, proteino kokteiliai padės išsaugoti raumeninę masę, kurią taip sunkiai užauginote.

Proteinas lieknėjimui nėra vienintelis pasirinkimas, nes toks sportinis tikslas nėra aktualus kiekvienam. Baltymai sportui yra reikalingi ir tiems, kurie augina liesą raumeninę masę, siekia padidinti jėgą ar tiesiog padailinti figūrą.

Proteinas moterims dažniausiai būna su itin mažui kiekiu baltymų ir angliavandenių, o tokių kokteilių skoniai – pasakiški. Tuo atveju, jeigu atsisakėte mėsos ir kitų gyvulinių maisto produktų, tuomet galite jums patiks augalinės kilmės baltymų milteliai, kurie taip pat pravers ir tiems, kurie alergiški pieno produktams.

Kokius proteino miltelius rinktis?

Jeigu pasidomėjote, kas yra proteinas ir kodėl jį verta naudoti, tuomet belieka išsirinkti, kurie baltymai sportui atitinka jūsų reikalavimus, kurių gali būti gan nemažai. Proteino milteliai skiriasi pagal kalorijų kiekį, skonį, baltymų kiekį ir kitus parametrus, kurie būna nurodyti produkto etiketėje arba aprašyme interneto parduotuvėje. Proteino papildai dažniausiai yra labai skanūs, tačiau kiekvieno skonis skiriasi, tad svarbu pasirinkti ne per saldų arba mėgstamo skonio produktą, kad papildų vartojimas neapkarstų ir būtų malonus. Atrodo, kad yra didžiulis baltymų papildų pasirinkimas ir įvairovė, tačiau tol, kol neparagausite – negalėsite palyginti skonių. Taigi, pasirinkite, kuris proteinas sportui yra jūsų mėgstamiausias ir pavaišinkite juo savo artimiausią draugą!

Renkantis produktą, proteinai moterims ir vyrams turi tam tikrų skirtumų, tad pakalbėkime ir apie tai. Verta žinoti, kad proteino rūšys skiriasi: išrūgų baltymai (whey proteinas) bei proteino izoliatas yra patys populiariausi proteino milteliai. Juose yra didelis baltymų kiekis, jų skoniai puikūs, o juos vartoti galima iškart po sporto.

Proteinas internetu

Proteinas sportui parduodamas Sportuojantys.lt internetinėje parduotuvėje. Akcija čia nėra dažnas reiškinys, kadangi proteinas pigiau nereiškia, kad toks produktas yra itin kokybiškas, todėl siūlome pirmiausiai rinktis kokybė – tuomet tikrai sutaupysite ir pasieksite geresnius rezultatus su išrūgų baltymų milteliais.

1️⃣Baltymai - kokiame maiste jų gausu?

Baltymai – tai tarsi kūno statybinė medžiaga, būtina raumenims, organams, odai, fermentams bei kūno funkcijoms vykdyti.

Baltymų gausu maiste, pvz. kiaušiniuose, liesoje mėsoje, pieno produktuose, pupelėse, žirniuose, riešutuose ir sėklose.

2️⃣Proteinas - kas tai ir kam jis reikalingas?

Proteinas – tai sporto papildas, kuris naudojamas tuo atveju, kai negaunama pakankamai baltymų iš maisto.

Šis produktas populiariausias tarp sportuojančių, kadangi baltymai yra pagrindinė medžiaga, reikalinga raumenų auginimui. Proteino rūšių yra daugybė: baltyminiai kokteiliai, kazeinas, izoliatas.