Pritūpimai ir jų nauda

PRITuPIMAI

Visi žinome, jog baziniai pratimai didina jėgą, raumeninę masę, greitina medžiagų apykaitą. Tačiau pritūpimai yra išskirtinis pratimas, kuriame panaudoję tinkamą svorį bei ištobulinę techniką, galime tikėtis labai gerų – visapusiškų rezultatų. Jeigu tau knieti sužinoti plačiau apie šio pratimo naudą, tuomet skaityk toliau.

Pritūpimai ir jų nauda

1. Tik tada, kai pritūpimai atliekami netaisyklingai, gresia galimybė patirti traumą. Jei šis pratimas atliekamas taisyklingai – pajuntama tik didelė nauda. Visgi, jeigu dėl tam tikrų priežasčių, atlikti šio pratimo nėra galimybės, geriausia rinktis spaudimą kojoms treniruoklyje (leg press).

2. Pritūpimai geriausias pratimas auginant viso kūno jėgą. Nėra pratimo ar treniruoklio, kuris būtų toks efektyvus ir taip stiprintų visą kūną, kaip šis pratimas.

3. Pritūpimai su sunkiu svoriu priverčia kūną stresuoti. Šio pratimo atlikimo metu, dirba labai daug raumenų. Juos stiprinant, po kurio laiko pastebėsite, kad galite pakelti daugiau ir progresuoti greičiau.

👉 Sporto programėlė

4. Štai raumenys, kurie dirba pritūpimų atlikimo metu:

pritūpimai
  • Apatinė kūno dalis. Pakinklinės sausgyslės, sėdmenys, kojų keturgalviai raumenys ir kirkšnys yra pagrindinės dalys, kurios dirba pritūpimų atlikimo metu. Taip pat dirba blauzdos, kurios turi stabilizuoti kulkšnis.
  • Viršutinė kūno dalis. Kad štanga būtų išlaikoma tinkamoje pozicijoje ant nugaros viršaus, reikia suspausti pečius ties mentėmis ir laikyti krūtinę iškeltą. Visa tai įdarbina pečius, nugaros apačią, trapeciją, rankas.
  • Kūno pagrindas. Pilvo presas, įstrižiniai pilvo raumenys ir nugaros apačia (apatinė dalis), sunkiai dirba darant pritūpimus. Tas padeda, kad būtų išvengta traumų ir štanga neprispaustų tupiant žemyn ir kylant aukštyn.

5. Pritūpimai su didesniu svoriu gamina didesnį augimo hormono kiekį, nei bet kuris kitas pratimas. Tai yra net 200% didesnis augimo hormono kiekis ir 25% didesnis testosterono kiekis, nei darant, pavyzdžiui, stūmimą kojoms treniruoklyje (leg press).

6. Jei norite užauginti raumenis greičiau arba norite išvengti raumenų masės sumažėjimo, pritūpimai su svoriu yra tas pratimas, kokio jums reikia.

7. Pritūpimai su svoriu pagreitina medžiagų apykaitą iki 24 val. po treniruotės.

8. Šis pratimas taip pat ugdo ištvermę ir sprogstamąją jėgą.

9. Minėtas pratimas stiprina kaulus. Kai daromi pritūpimai, gravitacija žemyn spaudžia svorį, esantį ant nugaros. Tai suspaudžia viską, kas yra po štanga. Stuburas ir kaulai yra gyvi audiniai, kurie reaguoja į spaudimą iš viršaus, dėl to tampa stipresni.

10. Pratimas pagerina balansą ir koordinaciją.

pritupimai nauda
Klasikinis pritūpimas. Kojų plotis, pėdų padėtis gali skirtis nuo norimos akcentuoti kojų dalies

Visgi, kad pajustumėte pritūpimų naudą – labai svarbu išmokti taisyklingos pritūpimų technikos. Jeigu esate pradedantysis, atlikite šį pratimą be štangos, vėliau imkite tuščią grifą ir pamažu didinkite svorį. Tobulam pratimo atlikimui labai svarbus viso kūno lankstumas ir vidinių raumenų tvirtumas, tad įvertinkite savo kūno galimybes.

Kelionei svajonių kūno link, padės sporto ir maisto leidinys 👈