fbpx

ATVĖSIMAS PO SPORTO. KODĖL TAI BŪTINA?

Visi yra girdėję apie apšilimo pratimus prieš fizinio krūvio treniruotę, kurie paruošia mūsų kūną ir raumenis būsimai treniruotei. Tačiau ne visi yra girdėję apie atvėsimo pratimus po fizinio krūvio treniruotės ir dar mažiau žmonių apskritai daro atvėsimą po sporto.

Įžanga

Apskritai fizinio krūvio treniruotė susideda iš 3 dalių: apšilimo pratimų, pačios fizinio krūvio treniruotės ir atvėsimo pratimų. Atvėsimas – tai tarsi apšilimo brolis, kuris yra toks pats svarbus ir neturėtų būti nuvertintas. Tad trumpai aptarkime mūsų šio straipsnio temą – atvėsimas po sporto ir jo nauda.

Atvėsimo ir apšilimo kova

atvesimasAtlikus fizinio krūvio treniruotę, mes jau mąstome apie tai, kaip grįšime namo, suvalgysime savo potreniruotinį patiekalą ar išgersime proteino kokteilį. Tačiau toks staigus persiorientavimas, nuo aktyvios treniruotės iki visiškai pasyvaus išėjimo iš treniruotės, mūsų organizmui nėra geriausias būdas pabaigti fizinio krūvio treniruotę. Juk jeigu darome apšilimo pratimus, tam kad paruošti organizmą treniruotei, taip pat turime po treniruotės padaryti atvėsimo pratimus, kad organizmą paruošti poilsiui. Atvėsimas nusipelno ne mažesnio dėmesio nei apšilimas ir tą būtina suprasti.

Atvėsimas. Kas tai?

Kalbant šabloniškai, atvėsimas – tai strategiškai planingas organizmo darbingumo sumažinimas, siekiant pereiti iš darbinės būsenos į poilsio būseną (regeneracijos fazę). Atvėsimo pratimai – tai įvairūs tempimo pratimai, kurių dėka palaipsniui mažiname raumenų sąstingį ir keičiame kūno rėžimą iš intensyvaus treniruotinio, į atsistatymo – poilsio rėžimą.

Atvėsimo nauda

Atvėsimas po sporto turi naudingų savybių, kurios pasijaus ne tik iškart po treniruotės, tačiau ir kitą dieną po treniruotės. Išskirtume tokias atvėsimo pratimų naudas:atvesimas

 • sumažėja tikimybė po intensyvios treniruotės pajausti galvos svaigimą ar silpnumą (aktualiau tiems, kurie turi nedidelį sportinį stažą).
 • normalizuoja širdies darbą po treniruotės ir padeda širdžiai grįžti į normalias poilsio apkrovas.
 • po fizinio krūvio treniruotės padeda raumenims nesustingti, kadangi raumenys pratempiami, todėl palaikomas raumenų elastingumas.
 • sumažėja tikimybė pajausti pavėluotą raumenų skausmą kitą dieną.
 • padeda ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai (emociškai) persiorientuoti į poilsio rėžimą.
Trumpi patarimai dėl atvėsimo pratimų
 • rekomenduojame atvėsimą pradėti apie 5 minučių lėtu pasivaikščiojimu sporto salėje arba naudojant treniruoklį (pvz. bėgimo takelį, elipsinį treniruoklį, dviratį ir pan.). Tai padės normalizuoti širdies darbą ir pamažu pereiti iš fizinio krūvio rėžimo į ramybės būseną.
 • atliekant tempimus atvėsimo metu, rekomenduojame kiekvieną tempimą atlikti apie 10-30 sekundžių. Tempimai turi būti stiprūs, tačiau neskausmingi. Reikėtų vengti spyruokliavimų tempimų metu.

  Tempimo pratimai.

 • atliekant atvėsimo pratimus, būtina nuolat tolygiai kvėpuoti, taip pat, kaip ir atliekant fizinio krūvio pratimus.atvesimas
 • Tačiau svarbiausia kad tai nebūtų sunkus darbas, kūnas turi atvėsti palengva. Jeigu jaučiate kad reikia daug pastangų, reiškia jūs tai darote blogai.
 • atvėsimas neturėtų būti nuobodus ir sukelti neigiamas emocijas, kadangi jo metu yra nusiteikiama poilsio rėžimui ir geroms emocijoms, kurios kyla po sunkios treniruotės.
 • atvėsimui rekomenduojame užtrukti iki 10-15 minučių

Pabaigai, atvėsimas lygiai taip pat svarbus kaip ir apšilimas, nes jo metu mūsų organizmas palaipsniui išeina iš sportinio rėžimo į normalią būklę. Tinkamai atlikus atvėsimo pratimus, raumenų elastingumas bus geresnis, kitą dieną raumenų skausmas bus mažesnis. Taip sudarysite sąlygas, kad kita treniruotė būtų intensyvesnė ir produktyvesnė, o tai ir yra svarbiausia.

Sveiki, klausimus rašykite ČIA ;)