Miego kokybė ar kiekybė – kas svarbiau?

miego kokybe

Miegas – tai mūsų organizmo poilsio ir regeneracijos rėžimo įjungimas. Miego kokybė yra itin svarbus veiksnys, nes miegant žmogus vidutiniškai praleidžia net apie 30 procentų savo gyvenimo! Užtenka vos vienos bemiegės nakties, kad sutriktų organizmo funkcijos, padidėtų daugybės ligų susirgimo rizika, bene 30% sumažėtų testosterono lygis. Tačiau kartais būna ir taip, kad miegame 10 ar daugiau valandų, bet jaučiamės apsnūdę ir tingūs.

Miego kiekybė

Miego kiekybės sąvoka apima mūsų miego trukmę bei miegojimų (nusnūdimų) skaičių per dieną ir jų trukmę.miego kokybe

Sveikatingumo literatūroje nurodyta, kad miego trukmė priklauso nuo žmogaus amžiaus, t. y. kuo žmogus jaunesnis, tuo daugiau miego jam reikia, kadangi vaikai ir paaugliai vis dar yra augantys organizmai. Dėl šios priežasties kūdikiai miega ilgiausiai, t. y. apie 14-17 valandų per parą. Paaugliams reikėtų apie 8-10 valandų miego per parą. Suaugusiam žmogui, kurio organizmas jau yra pilnai subrendęs, pakanka apie 7-9 valandų miego per parą. Kalbant apie trumpus nusnaudimus, žmonėms, kurie jaučia poreikį pamiegoti dieną, vertėtų taip ir padaryti, bet ne ilgiau nei 15 minučių, nes yra galimybė panirti į gilaus miego fazę, o atsikėlę po jos, jausitės ne žvalesni, o atvirkščiai – mieguisti.

Miego kokybė

Miego kokybė  apima visus veiksnius, kurių dėka mes užmiegame greičiau, miegame ramiau ir giliau, nesusiduriame su nemiga ir prabudimais naktį, o prabudus ryte, jaučiamės gerai pailsėję ir žvalūs. Jeigu jums pažįstami visi šie veiksniai, galima teigti, kad jūs gerai pailsite. Tačiau neskubėkite išjungti šio straipsnio, kadangi visada gali būti geriau, negu yra.

Miego kokybė priklauso nuo įvairių vidinių ir išorinių aplinkos veiksnių: lovos, miegojimo patalpos ir daiktų, esančių toje patalpoje, maisto, gėrimų, kurie vartojami prieš miegą ir nuo kitų aplinkybių. Jeigu reikėtų rinktis tarp miego kiekybės ir miego kokybės, kurį variantą rinktumėtės?

Pasirinkime vieną iš dviejų: miego kokybė ar kiekybė

Atsakant į esminį straipsnio klausimą, supraskime, kad norint pailsėti tinkamai, miego kokybė yra daug svarbiau nei miego kiekybė. Atrodytų turėtų būti atvirkščiai ir ilgą miegą galėtumėme pateisinti populiaria fraze Daugiau yra geriau, tačiau ne šį kartą. Geriau yra miegoti mažiau, bet kokybiškiau, nei miegoti per ilgai ir nekokybiškai. Palyginkite du atvejus:

 1. Miegojote nuo 21 val. iki 3 val., t. y. 6 valandas, tačiau miegojote visiškai kokybiškai, tačiau trumpiau, nei įprasta.
 2. Miegojote nuo 1 val. iki 10 val., t. y. 9 valandas, tačiau prieš tai su draugais išgėrėte alaus, privalgėte picų, o nuo 23 val., iki 1 val., gulėdami lovoje, naršėte internete.

Palyginus šiuos du atvejus, turėtų būti nesunku nuspręsti, kad geresnis poilsis buvo atveju Nr. 1. Nors šiuo atveju žmogus ir miegojo mažiau, tačiau jis paniro į gilaus miego fazę, jo miego niekas netrikdė. Antru atveju, nepaisant to, kad miegas buvo net 3 val. ilgesnis, tačiau alkoholis, sunkus maistas ir interneto naršymas stipriai pablogino miego kokybę, todėl gilaus miego buvo mažai ir jis buvo neramus.

kaip pagerinti miego kokybeKaip pagerinti miego kokybę?

 • Miegama lova, pagalvė ir čiužinys turėtų būti patogūs, kad nekankintų kūno skausmai po miego ir patogiai rastumėte tinkamą miegojimo pozą.
 • Lova neturėtų girgždėti, nes kiekvieno naktinio miego pozos keitimo metu, pasklidus garsui galime prabusti.
 • Kambarys, kuriame miegame, turi būti išvėdintas, o jame turi būti optimali temperatūra, kad būtų nei per šalta, nei per karšta.
 • Kambaryje turi būti aklina tamsa, išjungti visi šviesą skleidžiantys prietaisai bei neturi trikdyti jokie garsą skleidžiantys prietaisai.
 • Bent 2-3 valandas prieš miegą venkime valgyti patiekalus, kurie apkrauna virškinimą taipogi venkime persivalgymo ir didelio kiekio vandens ar kitų skysčių prieš miegą.
 • Venkime gerti organizmą tonizuojančių gėrimų, pvz. kavos, žalios bei juodos arbatos, kolos jau maždaug nuo 16 valandos. Savaime suprantama, venkime ir alkoholinių gėrimų.
 • Taip pat venkime savo miego lovą naudoti kitiems tikslams nei miegas ir seksas, pvz. valgymui, darbui. Lova turi būti šventa zona, skirta TIK poilsiui.
 • Reiktų keltis iš lovos vienu ir tuo pačiu metu kiekvieną dieną. Tas pats galioja ir su ėjimu miegoti. Pats kokybiškiausias miegas yra dar iki vidurnakčio, tad rekomenduojame eiti miegoti anksčiau ir atsikelti taipogi anksčiau.
 • Nestresuokime dienos metu, o jeigu buvo sunki diena ir daug streso – prieš miegą atsipalaiduokime. Medituokime, paskaitykime knygą, pagulėkime vonioje. O prieš užmiegant mąstykime apie pozityvius dalykus.
 • Siekiant geresnės miego kokybės, tikslinga vartoti papildus atsipalaidavimui. Šie papildai atpalaiduoja ir užtikrina, kad panirsite į gilesnį miegą ir taip pailsėsite kur kas geriau.

Nepamirškime, kad miegas – viena svarbiausių mūsų gyvenimo dalių, kuriai atiduodame didžiulę dalį savo gyvenimo, tad miegokime kokybiškai. Labanakt!

Daugiau patarimų apie kokybišką miegą, sveikatos gerinimą ir gražesnį kūną apačioje. 

El. knyga. 28 dienų pokyčiai

El. knyga. 28 dienų pokyčiai

✅ Perskaitę gebėsite susidaryti sau mitybos bei sporto planus. ☯ Subalansuota tiek vyrams, tiek moterims ⏰ Atsisiųsite VOS per…