fbpx

AMINORŪGŠTYS MAISTO PRODUKTUOSE

Pagrindinis aminorūgščių šaltinis yra ne papildai, o – maistas. Kiekvienas baltymų turintis maisto produktas gali turėti nevienodą aminorūgščių kiekį. Todėl svarbu žinoti, koks maistas ar jo deriniai yra veiksmingiausi tam, kad raumenų atsistatymas būtų maksimalus.

Baltymai pagal savo sudėtyje turimų aminorūgščių skaičių yra skirstomi į:

aminorūgštys1. Visaverčius – šie baltymai savo sudėtyje turi visas 20 aminorūgščių. Maistas, turintis visaverčius baltymus, yra pats svarbiausias tiek sunkumų kilnotojams, tiek ištvermės sportu užsiimantiems. Visaverčiai baltymai – tai gyvulinės kilmės baltymai, t. y.  kiaušiniai, žuvis, paukštiena, jautiena ir pan. Būtent tokie produktai turi dominuoti sportininkų mityboje, norint pasiekti pačių geriausių ir labiausiai matomų rezultatus.

2. Nevisaverčius – šie baltymai neturi visų aminorūgščių savo sudėtyje. Tai yra augalinės kilmės baltymai, t. y. grūdinės kultūros, riešutai, soja, ankštiniai augalai. Kadangi grūduose, daržovėse ir kituose augaliniuose produktuos trūksta dalies aminorūgščių, reikalingų raumenų atsistatymui, reikia derinti tam tikrus produktus kartu, kad gautumėme pilną aminorūgščių grandinę. Tai aktualiausia vegetarams ar veganams, nes jeigu esate visavalgis ir dienos eigoje turint plačią maisto įvairovę – gaunate pakankamai aminorūgščių.

aminorūgštys
Kiaušinio baltymo aminorūgščių grandinė, kuri yra idealaus santykio ir ryžių bei lęšių derinys, kuris sukuria pilną aminorūgščių grandinę

 

Nors vis dar stipriai teigiama, jog tik gyvulinės kilmės baltymai yra efektyvūs raumenų auginimo bei atsigavimo procese, atsiranda vis daugiau sakančių ir įrodančių priešingai. Tad siūlome išbandyti praktiškai abu variantus (tiek augalinę, tiek gyvulinę mitybą) ir įsitikinti tuo patiems.

Aminorūgštys gaunamos su maistu, tai kam reikalingi papildai?

Milteliai, kapsulės ar skysti gėrimai, kuriuose galima rasti aminorūgščių yra lengviau, greičiau virškinami, o pasisavinimas siekia bene 100%. Ten esančių aminorūgščių kokybė yra labai gera. Taip pat, kadangi po treniruotės reikia aminorūgščių bei gliukozės čia ir dabar – daug patogiau (ir kartu greičiau) yra išgerti BCAA ir suvalgyti bananą (ar kitų greitų angliavandenių) nei suvalgyti jautienos kepsnį su ryžiais (tą daryti galėsite ir turėsite padaryti po 30-60 min., kai baigiate treniruotę)

Aminorūgštys tikrai yra svarbi dalis jūsų atsistatymui! Gerai suderinus maistą bei papildus – puikiai atsistatysite bei pasieksite norimų rezultatų! Tobulėkime kartu!

Reikalinga pagalba?

Sveiki, klausimus rašykite ČIA ;)